İstanbul gezilecek Yerler

İstanbul gezilecek Yerler

İstanbul, özellikle Boğaziçi kıyıları ve Tarihi Yarımadasındaki muhteşem güzellikleri, tarihi eserleri, sarayları, müzeleri, park ve bahçeleri, modern, kozmopolit ve tarihi kent yaşamını birleştiren turistik ilçe ve semtleri ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Şehrin kendine özgü silüeti, Roma, Bizans, Venedik ve Osmalılarıdan kalma tarihi eserler ile birlikte, aynı zamanda modernizmin simgesi gökdelenler ve modern yapılarla bezenmiş durumda. Özellikle Tarihi Yarımada ve Boğaziçi kıyıları, ziyaretçilerine çok sayıda gezilecek yer ve güzellikler sunuyor.

İstanbul’da Başlıca Gezilecek Yerler

Tarihi Yarımada

Tarihi yerleri gezip görmeyi sevenler için, yüzyıllar boyunca başta Mısır, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmış ve çok sayıda tarihi eser barındıran, deniz tarafında Haliç, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı ile, kara tarafında ise Bizanslılar dönemine ait, şehrin korunması amacıyla inşa edilmiş şehir surları ile çevrili olan ve günümüzde Fatih ilçesi sınırlarını kapsayan Tarihi Yarımada‘yı mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Gezilecek Yerler (2022 Popüler Semtler, Mekanlar + Tavsiyeler)
Tarihi Yarımada

Sultanahmet, Beyazıt, Eminönü, Fener ve Balat semtleri, Tarihi Yarımada’da mutlaka gezip görmeniz gereken semtler arasında başta geliyor.

Sultanahmet

Tarihi Yarımada’da hem yerli hem de yabancı turistlerce en çok ziyaret edilen semt olan Sultanahmet, tarihi dokusu, mimarisi, kültür ve sanat etkinlikleri, alışveriş ve eğlence merkezleri ve canlı sokakları ile ziyaretçilerin sayısız güzellikler sunuyor.


İstanbul Gezilecek Yerler (2022 Popüler Semtler, Mekanlar + Tavsiyeler)
Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet denilince tarihi eserler ve gezip görülecek yerler olarak ilk akla gelenler, Topkapı SarayıAyasofya CamiiSultanahmet Camii, Sultanahmet Meydanı’ndaki piramit, çeşme ve sütunlar, İstanbul Arkeoloji MüzeleriTürk ve İslam Eserleri Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı.


Beyoğlu

Canlı ve kozmopolit kent hayatını gezip görmeyi sevenler için ise, hareketli caddeleri ve gece hayatı ile Beyoğlu ilçesini, özellikle Galata ve Taksim semtlerini gezip görmenizi tavsiye ederiz. Taksim veya Galata’dan yürüyerek, diğer turistik ve popüler semtler olan Çukurcuma, Cihangir ve Karaköy’ü de gezebilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Yerler (2022 Popüler Semtler, Mekanlar + Tavsiyeler)
Galata

Galata

Haliç’in ayırdığı, Tarihi Yarımada’nın tam karşısında yer alan ve İstanbul’un hem tarihi hem de kozmopolit kent hayatını barındıran bir semti olan Galata, özellikle Galata Kulesi ve çevresindeki turistik canlı sokakları ile gezip görmeniz gereken bir semt.


Taksim

Taksim, her daim hareketli ve kozmopolit kent hayatı, kalabalık caddeleri, popüler restoran ve kafeleri, alışveriş merkezleri ve mağazaları, turistik mekanları, canlı eğlence ve gece hayatı ile İstanbul’un en ünlü semtlerinden birisi konumunda.

İstanbul Gezilecek Yerler (2022 Popüler Semtler, Mekanlar + Tavsiyeler)
Taksim Meydanı

Meşhur İstiklal CaddesiCihangir ve Çukurcuma ile de bütünleşen Taksim’de gezilecek ve görülecek çok sayıda yer bulunmakta.

Boğaziçi Avrupa ve Anadolu Kıyıları
19 deniz mili, yaklaşık 35 km. uzunluğunda olan, Asya ve Avrupa kıtasını birbirinden ayıran Boğaziçi, dünyanın en etkileyici yerlerinden birisi konumunda.
KaraköyKabataşBeşiktaşOrtaköy, Kuruçeşme, ArnavutköyEmirganİstinye ve Yeniköy ile Rumeli HisarıRumeli FeneriSarıyer ve Rumeli Kavağı, Boğaziçi’nin Avrupa yakasında bulunan;

KadıköyÜsküdarBeylerbeyiÇengelköyKanlıcaÇubukluAnadolu FeneriAnadolu HisarıAnadolu Kavağı ve Beykoz ise Boğaziçi’nin Asya yakasında bulunan, şirin ve popüler sahil ilçe ve semtleri olarak İstanbul gezinizde uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerlerden.

İstanbul boğazını gezip görmek için özellikle yabancı turistler için İstanbul’da oldukça popüler bir günlük aktivite olan, şehir hatları vapurları veya özel tekneler ile yapılan, Tekne ile İstanbul Boğaz Turu‘na katılmanızı tavsiye ederiz.

Müzeler

Sanat ve kültür sevenler için İstanbul müzeleri, tarih, kültür ve modern sanatın eşsiz eserlerini ziyaretçilerine sunuyor. İstanbul’da 80’den fazla müze var.

İstanbul Gezilecek Yerler (2022 Popüler Semtler, Mekanlar + Tavsiyeler)
İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Bunlar arasında İstanbul Arkeoloji MüzeleriAya Sofya MüzesiTopkapı Sarayı Müzesiİstanbul Modern Sanatlar MüzesiRahmi Koç Müzesi ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul ziyaretinizde mutlaka gezip görmeniz müzeler arasında başta geliyor.

Whatsapp Telefon